İçeriğe geç

Aylar: Ağustos 2013

Logo Tasarımı ve Temel Kuralları

Logo Tasarımı bir markanın kurumsallaşma adımları arasında yer alan en önemli adımlardan bir tanesidir. Doğru hazırlanılmış ve kullanılmakta olan bir Logo Tasarımı ile marka kendini hafızalarda güçlü ve sağlam olarak yer edinmesini sağlar. Marka, kurum yada bir oluşum için logo tasarımı hazırlayan kişinin sadece Grafik Tasarımcı olması veya grafik tasarım programlarını iyi kullanması bir logonun evrimleşip yetişmesi için hiç bir zaman yeterli değildir.

Bu nedenle Logo Tasarım Kuralları ve bu süreci ana hatlarını 12 temel kurala bölerek ele aldık.

1. Ön Çalışma Şartı
Logo tasarım sürecinde hazırlanılacak olan eskizler bu süreç içerisinde atılacak en önemli adımlardan biridir. Hazırlanan bu eskizler logoyu somutlaştırmadan önce ortaya atılacak fikirlerin ve düzenlemelerin hızlı gerçekleştirilip ve alternatiflerin çoğaltılması konusunda faydalı olacaktır.

Logoyu somutlaştırmadan önce çizilmiş bir eskiz - iskelet çalılşma.
Logoyu somutlaştırmadan önce çizilmiş bir eskiz – iskelet çalılşma.

Bu iskelet tasarımlar kalem kağıt kullanılarak hazırlanan karalamalardan yada her hangi bir grafik programı kullanılarak  yapılan çalışmalardan oluşabilmektedir. Logo tasarımı yapmakta olan etkili bir grafik tasarımcı logonun ön çalışma sürecinde daha fazla vakit geçirmektedir.

Yorum Bırak

Apple Logosunun Evrimi ve Geçmişi

İlk Tasarlanan Apple Logosu | Newton Crest 1976 – 1976
Apple markasına ait ilk logo tasarımı Ronald Wayne tarafından 1976 tarihinde tasarlanmıştır. Logo tasarımında ağacın altında oturmakta olan Isaac Newton’un sırtını yasladığı ağacın üzerinde sallanmakta olan elmaya vurgu yapılmıştır. Apple markası bu logo tasarımını sadece 1976 yılında yani 1 yıl süre ile kullanmıştır. Logonun adı ise Newton Crest olarak geçmektedir.

Apple için hazırlanan ilk Logo Tasarımı - 1976 Ronald Wayne
Apple için hazırlanan ilk Logo Tasarımı – 1976 Ronald Wayne
Yorum Bırak