İçeriğe geç

Aylar: Şubat 2014

Logo Tasarım İpuçları

İlham verici, anlaşılır ve başarılı logo tasarımları için bilmeniz gereken logo tasarım ipuçları

Günümüz teknolojisi dünyadaki global ticaret yoğunluğu ve internetin hayatımıza girmesi ile birlikte bilgi alışverişinin kolaylaşması ve kağıt medyanın yerini sosyal medyaya bırakmasının ardından marka her zamankinden daha da önem kazanmış duruma gelmiştir. Logo günümüzde şirketleri, toplukları ve etkinliklerin olmazsa olmazlarından ve onları temsil etmekte kullanılan görsel bir kimlik aracıdır. Bu grafik sayesinde kurumsal kimliklerini ortaya koyabilirler, ideolojisini yansıtabilirler, iletişimi kolaylaştırabilirler.

Logo tasarımında ve logoda barındırılması istenilen çetrefilli özellikler genel olarak aynıdır, her şeyden önce logonun kolay algılanabilmesini ön planda olmalıdır, bu sayede logoyu ilk gören ve algılayan kişi konunun neyle alakalı olduğu hakkında kendine fikir ve önerilerde bulunabilmektedir. Logoda aranan diğer özelliklerden bir tanesi ise logo tasarım özgün olması ve logo ilk görüldüğünde farklı bir logoyu çağrıştırmaması gerekmektedir. Bunun yanı sıra logo tasarımında renk seçimi, logo tasarımında tipografi, logo tasarımında algı konularını ilerleyen zamanlarda ayrı, ayrı ele alacağım.

LOGO TASARIM ÖNCESİ HAZIRLIK

İyi bir logo tasarımı sadece güzel görünen bir şey değildir. Logo bir markayı, mesajı temsil etmek ve iletmek için vardır.
İyi bir logo tasarımı sadece güzel görünen bir şey değildir. Logo bir markayı, mesajı temsil etmek ve iletmek için vardır.

Bir logo tasarımı oluşturmada yapılan büyük yanlışlardan birisi ise güzel bir görsel oluşturma konusu üzerinde gereğinden fazla durulması ve asıl amaçdan farkında olmadan yada kasten uzaklaşmak. Hazırlanan bu tarz logo tasarımları ne bir marka geliştirme sürecinde nede iletişim kurma konusunda faydalı bir pozisyonda bulunamıyorlar. Logo tasarımını geliştirmedeki ilk adım bu kavramlarının tamamının ve hazırlanılacak olan logonun bulunacağı sektör ile ilgili en azından yüzeysel olarak araştırma yapılması markanın doğmadan yada revize olmadan önce daha sağlam temeller üzerinde inşaa edilmesini sağlayacaktır.

Yorum Bırak