İçeriğe geç

Aylar: Mayıs 2015

Başarılı Logo Tasarımı

Markanız için nasıl başarılı bir logo tasarımı oluşturabilirsiniz, iyi tasarlanmış bir logo tasarımı ile potansiyel müşterilerinize nasıl ulaşabilir ve markanızın keşfedilmesini nasıl sağlayabilirsiniz.

Logo şirket ve markanın görsel standartlarının oluşturularak, kurumsal kimlik tasarımının da üzerine inşa edildiği temel taştır. McDonalds’ın patatesten oluşturulmuş altın kemerini düşünün yada Nika markasının swoosh amblemi bu iki logo tasarımıda etkileyicidir. Günümüzde bir şirket ve markalaşmaya çalışan kurumun hala bu kilit noktası olan logo tasarımında büyük eksiklikleri bulunmaktadır.

İdeal ve başarılı bir şirket logosu potansiyel müşterilere ve markanın hedef kitlesine direkt olarak hitap etmesi gerekir. İyi bir Logo Tasarımı ile müşterileriniz ve marka arasında sadakati ve sürekliliği sağlayacak marka kimliğinin de oluşmasını sağlayacak pozitif faydaları oluşur. Bu işletmenin profesyonel bir görünüm kazanmasına da büyük derecede faydası dokunur.

Bu konuda örnek olarak McDonalds’ın logosunu ele alabiliriz, ilk bakışta markanın yaptığı işi güvenle yansıtan ve simgeleyen bir logo tasarımına sahip olduğunu görebiliriz. Başarılı olarak çalışılmış bir logo markanızın bir çok olumlu özelliğini ifade edebilir.

Logo Çeşitleri

Logolar iki farklı tipte ele alınabilir, bunlar logo ve logotype olarak ikiye ayrılırlar. Logotype tipi tamamen yazı tabanlı olarak oluşturulmaktadır, örnek olarak sony, ibm, coca cola, logotypelarını ele alabiliriz. Bu tip logolar markaya özgün olarak tasarlanmış harf ve marka isminin bütününden oluşmaktadır. Var olan yazılardan ziyade sadece markaya ait harflerin farklı olarak tasarlanıp bir araya gelmesinden oluşmaktadır. Markanıza özel olarak çizilen bu tipografi işlemine logotype denmektedir.

Logotype
Logotype

 

logo
Logo
Yorum Bırak