İçeriğe geç

Aylar: Temmuz 2015

Apple Logo Tasarım Değişiklikleri

Apple markasının logo tasarımının dünden bugüne kadar geçirmiş olduğu görsel değişikliklerine ve değişimlerini inceliyoruz.

Bir markanın vazgeçilmez unsuru olan logo, firmanın faaliyet gösterdiği süre boyunca teknoloji ve gelişimden nasibini alarak günün modasına, tarzına, trendine ve kullanım ve görsel standartlarına göre değişiyor. Dünya üzerine köklü markaların logolarının günümüze kadar süren görsel değişiklik serüvenlerini inceleyeceğiz.

Apple
İlk marka olarak bilinen en eski marka olmasa dahi 2015 yılında en değerli (200 milyar dolar) markasının logo tasarımını ele alarak başlayalım. Apple markasının ilk logosu kuruluş tarihi 1976  olan tarihle aynı anda markayı temsil etmeye başlamıştır. Apple markasının ilk logo tasarımını şirketin ortaklarından olan Ronald Wayne tasarlamıştır ve ilk logo tasarımını sadece 1 yıl kullanmışlardır. Logo tasarımında temel fikir Isaac Newton’un yer çekimini bulmasını temsil eden görsel kullanılmaktadır.

Apple'ın İlk Logo Tasarımı / 1976
Apple’ın İlk Logo Tasarımı / 1976

Bu logonun karışık bir tasarıma sahip olmasından ve Steve Jobs’un daha basit, sade ve anlaşılır bir logo tasarım istemesi üzerine logo tasarımında radikal değişiklikler yaparak yenilediler. Hazırlanan ikinci logo tasarımı ilk bakışta en azından marka ismini temsil edebilecek elma görseline sahipti, aynı zamanda logo tasarımında 6 farklı renk kullanılıyordu.

Yorum Bırak