İçeriğe geç

Aylar: Haziran 2017

Logo Tasarımını Başarılı Kılacak 2 Farklı Yöntem

Tüm işletme, kurum ve oluşumun kendilerini ifade edebilmeleri ve temsil edebilmeleri için bir logo tasarımına ihtiyaçları vardır. İyi bir logo tasarımı için izlenebilecek basit ve anlaşılabilir yöntemleri bir arada topladık.

Logo tasarımı bir şirket veya iş yerinin insanlar üzerinde bıraktığı etki ile doğrudan alakalıdır. Günümüz teknolojisi ile internetin kullanımı oldukça yaygın ve yoğun bir hale gelmiştir. Bu nedenle markanızın bulunması ve hedef kitle müşterilerinizle iletişime geçebilecek farklı mecralar doğmuştur. Son 10 yıldır artık şirketinizin hem web sitesi, hem sosyal medya hesaplarını kullanma zorunluluğu standart hale gelmiştir. Aslında bu duruma zorunlu değilsiniz ama bunları yapmamanız durumunda markanızın kurumsallaşma sürecine olumsuz negatif puanlar eklenmektedir. İnsanlar markanızla ve sizinle her alanda iletişime geçmek isteyebilirler ve ne kadar göz önünde olursanız markanızın tanınma süreci o derece  pozitif olarak değer kazanacaktır.

Logo Tasarım Yöntemleri
Logo Tasarım Yöntemleri

1- Okunması Kolay Bir Yazı Tipi Seçin

Şirketinizi temsil edecek logo tasarımının yanında yer alacak şirket ismi yazısı da logo tasarımı kadar önemli bir yere sahiptir. Bunun nedeni ise şirket ismi logo tasarımı ile birlikte kullanıldığından dolayı kullanıldığı süre boyunca birlikte yol alırlar ve birlikte sergilenirler. Bu nedenle yapmış olduğunuz yazı tipi seçimininde dikkat ve özen göstermelisiniz. Logo tasarımında yazı tipi seçimi için genel ve standartlaşmış bir kural şudur ki; Oda marka isminin ilk bakışta algılanabilir şekilde okunabilmesidir. Karmaşık ve göz yoran yazı tipi seçimlerinden kaçının, böyle durumlarda insanlar marka ismini okumakta güçlük çekebilirler.

Yorum Bırak

Ubisoft Logo Tasarımını Değiştirdi

Ubisoft Logo Tasarımını Değiştirdi, Oyun Sevenlerin Dikkatinden Kaçmayan Bu Değişiklik Olumlu ve Olumsuz Eleştirilere Maruz Kaldı

1986 Yılından bu yana teknoloji ve bilgisayar sektöründe faaliyet gösteren oyun firması 2017 yılında logo tasarımı değiştirdi. Dünya genelinde oyun tutkunları tarafından sıkça bilinen ve takip edilen Ubisoft firmasının yapmış olduğu bu değişiklik aslında logo tasarımından tamamen bir kopuşun habercisi değildi. Var olan logolarının görsel yapısını fazla bozmadan, aynı anlamı ifade edebilecek düzeyde bir değişiklik oldu. Kullanılan yazı tipinde de değişiklik yapıldığı gözlerden kaçmıyor, tasarım bir çok facebook grubunda komik içeriklerin gönderilmesine de neden oldu. Ubisoft firması 1986 yılından bu yana toplam olarak dördüncü kez logo tasarımı değişikliği gerçekleştirmiş oldu.

Ubisoft Logo Tasarım
Ubisoft Logo Tasarım
Yorum Bırak

Logo Tasarımı Nasıl Yapılır?

Logo Tasarımı Nasıl Yapılır? bu konuda izleyeceğiniz yöntemler nelerdir? İyi tasarlanmış bir Logo Tasarım ile potansiyel müşterilerin işletmenizi veya faaliyet gösterdiğiniz alanı fark etmelerini çok hızlı bir şekilde sağlayabilirsiniz.

Logonuz şirketinizin ve kurumunuzun faaliyet gösterdiği her alanda sizi temsil eder ve yansıtır. Bu duruma örnek olarak MC Donalds logosundaki sarı altın kemeri yada Mercedes Benz’in oval içerisindeki üçgen figürü düşünün. Bu iki logo tasarımı da şirketleri olabildiğince net temsil etmekteler. Yalnız günümüzde birçok şirket ve firma bu konudaki önemin farkında değil.

Logo Tasarım

İdeal tasarlanmış bir logo potansiyel müşterilerinizi ve çalıştığınız sektördeki iş ortaklarınızdan farklı duruş sergileyerek firmayı görsel algı anlamında bir adım öne çıkartabilme gücüne sahiptir. İyi tasarlanmış logolar şirketiniz ile müşterileriniz arasında duygusal bağ kurma gücünü de elinde tutmaktadır. Bu sayede oluşturacağınız marka kimliğinin temellerini daha sağlıklı ve yapıcı olarak atabilirsiniz. Ayrıca müşterilerinize ve pazarda profesyonel bir görümün sağlama imkanınız da olur.

Logo Türleri
Logo tasarımını yapmaya başlamadan önce yada yaptırmadan önce bilmemiz gereken bazı net kurallar ve yöntemler vardır. Bunlardan ilki yaptıracağınız tasarımın ne tür bir yapıda olması gerektiğine karar vermelisiniz ve hangi tür logo tasarımları vardır bu konuda bilgi sahibi olmalısınız. Temel anlamda iki farklı logo ve amblem türü vardır. Bunlardan ilki font ve yazı tabanlı logo tasarımları, bu tür çalışmalara örnek olarak; IBM, DELL, SONY, MICROSOFT, FACEBOOK logolarını örnek olarak gösterebiliriz. İkinci tasarım seçeneği olarak ise bir nakliyat firmasının marka isminin yanında kamyon figürü yada ikonun kullanılması ile hazırlanan tasarımlar vardır. Bu tasarımlar ise amblem bazlı logolardır, yani asıl logo olarak adlandırılan kısım marka isminin yanında yer alan kamyon ikonudur. Bu tür çalışmalar firmaların ve şirketlerin hizmet verdikleri sektörü müşterilerinin bilgi sahibi olması için kullanılırlar. Aynı zamanda direkt olarak görsel anlamda bilgi aktarımı sağlayabilme potansiyeli mevcuttur. Bu tür çalışmalara örnek olarak NIKE, INSTAGRAM, PUMA gibi markaların kullandıkları logo tasarımlarını örnek gösterebiliriz.

Yorum Bırak