İçeriğe geç

Apple Logo Tasarım Değişiklikleri

Apple markasının logo tasarımının dünden bugüne kadar geçirmiş olduğu görsel değişikliklerine ve değişimlerini inceliyoruz.

Bir markanın vazgeçilmez unsuru olan logo, firmanın faaliyet gösterdiği süre boyunca teknoloji ve gelişimden nasibini alarak günün modasına, tarzına, trendine ve kullanım ve görsel standartlarına göre değişiyor. Dünya üzerine köklü markaların logolarının günümüze kadar süren görsel değişiklik serüvenlerini inceleyeceğiz.

Apple
İlk marka olarak bilinen en eski marka olmasa dahi 2015 yılında en değerli (200 milyar dolar) markasının logo tasarımını ele alarak başlayalım. Apple markasının ilk logosu kuruluş tarihi 1976  olan tarihle aynı anda markayı temsil etmeye başlamıştır. Apple markasının ilk logo tasarımını şirketin ortaklarından olan Ronald Wayne tasarlamıştır ve ilk logo tasarımını sadece 1 yıl kullanmışlardır. Logo tasarımında temel fikir Isaac Newton’un yer çekimini bulmasını temsil eden görsel kullanılmaktadır.

Apple'ın İlk Logo Tasarımı / 1976
Apple’ın İlk Logo Tasarımı / 1976

Bu logonun karışık bir tasarıma sahip olmasından ve Steve Jobs’un daha basit, sade ve anlaşılır bir logo tasarım istemesi üzerine logo tasarımında radikal değişiklikler yaparak yenilediler. Hazırlanan ikinci logo tasarımı ilk bakışta en azından marka ismini temsil edebilecek elma görseline sahipti, aynı zamanda logo tasarımında 6 farklı renk kullanılıyordu.

Apple'ın revize edilmiş 2. logo tasarımı
Apple’ın revize edilmiş 2. logo tasarımı

Apple’ın kullanmakta olduğu ikinci logo tasarımı kullanılmakta olduğu yıllar içerisinde homoseksüelliği desteklediği, barındırdığı söylentiler dolaşmaktaydı, bir çok apple çalışanı bu durumu reddetsede günümüzde desteklediklerini açıkladılar. Apple Logosu Evrimi o yıllarda bu logodaki renk geçişlerinin bir çok alana, sektöre ve çeşitliliği yansıttığı ayrıca güven verdiği söylenmekteydi.

Apple Logo 1998 - 2001
Apple Logo 1998 / 2001

1998 yılında yapılan radikal değişiklik ile apple firmasının logosu sade, tek renk ve daha uygulanabilir bir görüntüye sahip oldu, şirket bu logo tasarımında yer alan değişiklikleri 3 yıl boyunca kullandı.

Apple Logosu 2001 / 2007
Apple Logosu 2001 / 2007

2001 yılında yapılan logodaki görsel değişiklik ile firmanın o yıllarda en büyük gelir elde ettiği ve piyasaya yeni sürdüğü imac’lerin tasarımından ilham aldıkları bir gerçek. Logoya verdikleri derinlik ve parlaklık efektleri ile daha göz alıcı, hoş aynı zamanda görsel derinliğe sahip logo tasarımını 6 yıl boyunca kullandılar.

Apple Logo 2007 / 2012
Apple Logo 2007 / 2012

2007 yılında yapılan değişiklikler, firmanın akıllı telefon sektöründe gösterdiği faaliyetler  sayesinde nasibini aldı, Steeve Jobs ios işletim sisteminde yer alan icon tasarımlarına zamanın web 2.0 görsel standartlarında kullanılan parlaklık, su damlası efektlerini diretmesi ve bu görsellerin ios ve macos işletim sistemlerinde yoğun ve başarılı olarak kullanmaları sonucunda, logo tasarımınında bir bütünlük sağlaması istenmiş olabilir.

Apple Logosu 2013 / 2015
Apple Logosu 2013 / 2015

Apple markası 2013 yılından 2015 temmuz ayına kadar yukarıda yer alan logo tasarımını kullanmakta 1998 yılından bu yana kadar logo tasarımının sadece renk revizyonları yaparak yenilediler muhtemelen uzun bir süre bu renklere bağlı olarak kullanılmaya devam edilecektir.

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir