İçeriğe geç

Apple Logosunun Evrimi ve Geçmişi

İlk Tasarlanan Apple Logosu | Newton Crest 1976 – 1976
Apple markasına ait ilk logo tasarımı Ronald Wayne tarafından 1976 tarihinde tasarlanmıştır. Logo tasarımında ağacın altında oturmakta olan Isaac Newton’un sırtını yasladığı ağacın üzerinde sallanmakta olan elmaya vurgu yapılmıştır. Apple markası bu logo tasarımını sadece 1976 yılında yani 1 yıl süre ile kullanmıştır. Logonun adı ise Newton Crest olarak geçmektedir.

Apple için hazırlanan ilk Logo Tasarımı - 1976 Ronald Wayne
Apple için hazırlanan ilk Logo Tasarımı – 1976 Ronald Wayne

Rainbow Logo | 1976 – 1988
Hazırlanan bu logonun ardından Stave Jobs logonun daha sade, anlaşılır ve basit olmasını istedi. Çünkü insanların ilk bakışta bu logoda Elmanın temsil edildiğini bilemeyeceğini söylüyordu. Aynı tarih içerisinde logo yeniden tasarlanarak ve kurgulanarak bildiğimiz apple logosu halini aldı. Isırık alınmış bir elma, bu teknoloji devi markanın tescillenmiş ilk logosu oldu.

Apple için Tescillenen İlk Logo Tasarımı
Apple için Tescillenen İlk Logo Tasarımı

Hazırlanan bu logo bir çok fikri içerisinde barındırmaktadır, ilk olarak markayı bire bir yansıtması, ısırılan yasaklı meyve, içerisinde yer alan gök kuşağı renkleri ile bilgi, şehvet, anarşi ve umudu barındırdığını anlatıyor. Logo Tasarım sunumunda yer alan açıklamaları Ronald Wayne kendisi yapmıştır. İlk yaptığı sunumda gök kuşağında yer alan renk sıralamasında yeniden düzenlemeler ve revize işlemleri olmuştur. Steave Jobs logonun renkleri konusunda ısrarcı davranmıştır, şirketin insancıl ve insanlara yönelik bir oluşumda bulunduğu söylemiştir. Apple markası bu logo tasarımını 12 yıl boyunca kullanmıştır.

Tek Renk Logo | 1998 – Halen Kullanılmakta
Steave Jobs 1997 yılında Apple firmasına yeniden döndüğünde yapmış olduğu yeniliklerden ve düzenlemelerden biride logo üzerinde olmuştur. Steave Jobs logonun daha belirgin, algılanabilir ve üretmekte oldukları bilgisayarlar ve diğer ürünler üzerinde daha büyük yer almasını istemekteydi, bu durumunda logonun algılanabilirliği ve hafızada yer etmesi daha hızlı gerçekleşecekti. Gök kuşağı logosunu terk etmelerinin bir diğer sebebi ise geliştirdikleri ürünler üzerindeki kötü duruşuydu.

Apple Logosu 1998 ve Halen Kullanılmakta

Apple Logosu 1998 ve Halen Kullanılmakta

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir