İçeriğe geç

2017 Logo Tasarım Trendleri

2017 Yılının Logo Tasarım Trendlerine

ve marka kimliklerinde kullanılmak üzere oluşturulan değişikliklere ve yeniden oluşturulan trenler tahminini derledik.
Tasarım trendleri her alanda değiştiği gibi bu değişiklikleri Logo Tasarımında da zamanın getirdiği görsel yeterliliği içerisinde barındırmaya çalıştıklarını gözlemleyebiliriz. Tasarım trendleri yıldan yıla değişmesine rağmen logo tasarımındaki değişiklikler iki türlü olarak ortaya çıkıyor. Bunları şu şekilde sıralayabiliriz, ilk olarak markanın radikal bir karar alarak köklü bir değişiklik yapması yada mevcutta kullanılan logonun zamanın görsel trendlerine uyarlanması diyebiliriz.

2017 başladığında yeni yıla girerken bizi bu konuda meraklandıran tasarımcılar olmuştur, Designhill ve işbirliği içerisinde çalışan bir çok profesyonel logo tasarımcısı ile yapılan araştırmalar, bir kaç yeni eğilimi de içinde barından ve daha popüler hale getirecek muhtemel logo tasarımlarını derledik.

1- Literal Minimalizim

Literal Minimalizim Logo

Minimalist Logo

Logoların kendilerini ayırt etmesini sağlayacak kullanılan en cesur ve ilgi uyandırıcı yöntem diyebiliriz. Bu söylem “Sadelik kavramının basitlikten uzaklaşması” olarak da ele alınabilir. Dememiz o ki sektörde kullanılan ve ilgi odağı olan düz tasarım eğilimidir. Literal Minimalizimin evrimi için minimalist logo tasarımını hem pratik hemde amaca odaklı olmasını sağlamak en önemli etkendir. Buradaki asıl amaç anlam logonun içine bulunmaktadır. Bu tarz logolar potansiyel müşteriler tarafından çabuk kabul görürler ve etkisini uzun yıllarca koruyabilirler.

2- El Çizimi Logo

el-cizimi-logo-tasarimi

El Çizimi Logo Tasarımı

Elle çizilmiş tasarımlar 2016 yılında oldukça popülerdi muhtemelen 2017 yılı içine aynı popülerliği koruyacaklar. Bu tarz tasarımların genel olarak gıda ve içecek endüstrisi ağırlıklı olarak kullanmakta. El ile çizilmiş (hand draw logo design) sıcaklık ve kendine özgü karizmasını içerisinde taşımaktadır.

3- Negatif Alan

Negatif Alan Logo Tasarımı

Negative Space Logo Design

Yapılan araştırma ve anketlere göre tasarımcıların fikirleri negatif alan logo tasarımlarının 2017 yılında zirveye oturacağını göstermektedir. Bu tarz tasarımlardaki genel amaç negatif ve pozitif alanların kullanımı ile ortaya çıkartılan görsel mesajı içinde taşıyor olması. Aynı zamanda negatif alan kullanılarak hazırlanan tasarımlar iki farklı görüntüyü ev sahipliği yapmaktadır. Negatif alan kullanılan logolara verilebilecek en güzel örnek NBC kanalının kullanmakta olduğu ikonik tavus kuşudur.

4- Line Art

Çizgi Sanatı ile Hazırlanan Logo Tasarımları

Line Art Logo Design

Çizgi sanatını kullanılan logo tasarımları 2015 yılında popüler olmaya başladı, aynı konumunu ve sürekliliğini devam ettirmekte olan bu yöntemin 2017 yılında da üst sıralarda olması muhtemel bir durum. Bu tarz logo tasarımlarda yalnızca katı bir rengin bütünleştiği sabit kalınlıktaki çizgiler kullanılarak inşa edilmektedir. Aynı zamanda çizgi sanatı kullanıp negatif alanları da bu yöntemle kullanmak daha yaratıcı tasarımlar bulma konusunda da fayda sağlamaktadır.

5- Vintage

Vintage Logo Design

Vintage Logo Tasarım

Bir çok markanın geçmişi ile kopmayan güçlü duyguları ve anıları vardır. Nostaljiyi canlandıran ama aynı zamanda modern dokunuşları içerisine barındıran tasarım tarzıdır. Bu tarz logolar genellikle kullanıcı ve marka ile bir bağ kurma duygusunun yanı sıra aynı anda güvenilirlilik duygusunu da içine barındırmaktadır. Bir çok tasarımcının ve müşterinin kopamadığı bu tarz 2017 yılında da büyümeye devam edecektir. Bu tarz logo tasarımları yukarıdaki etkenleri taşır ve aynı zamanda kullanıcı ve markayı geçmişe sıkışmış, kendini yenileyememiş ön yargılarına sert bir görsel darbe olabilir.

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir