İçeriğe geç

Başarılı Logo Tasarımı

Markanız için nasıl başarılı bir logo tasarımı oluşturabilirsiniz, iyi tasarlanmış bir logo tasarımı ile potansiyel müşterilerinize nasıl ulaşabilir ve markanızın keşfedilmesini nasıl sağlayabilirsiniz.

Logo şirket ve markanın görsel standartlarının oluşturularak, kurumsal kimlik tasarımının da üzerine inşa edildiği temel taştır. McDonalds’ın patatesten oluşturulmuş altın kemerini düşünün yada Nika markasının swoosh amblemi bu iki logo tasarımıda etkileyicidir. Günümüzde bir şirket ve markalaşmaya çalışan kurumun hala bu kilit noktası olan logo tasarımında büyük eksiklikleri bulunmaktadır.

İdeal ve başarılı bir şirket logosu potansiyel müşterilere ve markanın hedef kitlesine direkt olarak hitap etmesi gerekir. İyi bir Logo Tasarımı ile müşterileriniz ve marka arasında sadakati ve sürekliliği sağlayacak marka kimliğinin de oluşmasını sağlayacak pozitif faydaları oluşur. Bu işletmenin profesyonel bir görünüm kazanmasına da büyük derecede faydası dokunur.

Bu konuda örnek olarak McDonalds’ın logosunu ele alabiliriz, ilk bakışta markanın yaptığı işi güvenle yansıtan ve simgeleyen bir logo tasarımına sahip olduğunu görebiliriz. Başarılı olarak çalışılmış bir logo markanızın bir çok olumlu özelliğini ifade edebilir.

Logo Çeşitleri

Logolar iki farklı tipte ele alınabilir, bunlar logo ve logotype olarak ikiye ayrılırlar. Logotype tipi tamamen yazı tabanlı olarak oluşturulmaktadır, örnek olarak sony, ibm, coca cola, logotypelarını ele alabiliriz. Bu tip logolar markaya özgün olarak tasarlanmış harf ve marka isminin bütününden oluşmaktadır. Var olan yazılardan ziyade sadece markaya ait harflerin farklı olarak tasarlanıp bir araya gelmesinden oluşmaktadır. Markanıza özel olarak çizilen bu tipografi işlemine logotype denmektedir.

Logotype
Logotype

 

logo
Logo

Amblem marka için hazırlanan yapmış olduğu işi, hizmeti simgeleyen resimsel nesnelerin tümüne verilen isimdir. Markanızı temsil etmek için bu iki tasarım çeşidinden birine ihtiyaç duymaktasınız, şirketinizin dış görünümünü en iyi hangisi yansıtıyor ve temsil ediyorsa buna logo tasarımına başlamadan önce karar vermiş olmalısınız.

Başarılı Logo Tasarımında Olması Gerekenler

Markanız için gerekli olacak logo için ne tür bilgilere sahip olmanız gerektiği konusunda bilgi sahibi değilseniz logo tasarım ipuçları adlı yazımıza da göz atabilirsiniz.


Sektörünüzde yer alan rakip firmaların logolarını inceleyin

Sizinle aynı sektörde faliyet gösteren rakip firmaların logolarını inceleyin, bu durumu sadece bulunduğunuz bölge ile kıyaslamayın interneti kullanarak global bir araştırma yapın. Diğer markaların benzerliklerini not alın, renk, font sitili, kullanılan ortak grafikler, bu notları kılavuz olarak kullanarak logo tasarım aşamasında farkındalık oluşturabilirsiniz.

Logo Tasarımlarını İnceleyin
Logo Tasarımlarını İnceleyin

Mesaja Odaklanın
Şirketinizin keşfedilmesi ve mevcut potansiyel müşterilerinize ulaşabilmek için logonuzda vereceğiniz mesaj ve ilk bakışta oluşacak algıya odaklanın. Yaptığınız işe göre, ciddi, kurumsal, güven veren etkenlere yer ayırın.

Logodaki Mesaja Odaklanın
Logodaki Mesaja Odaklanın

Anlaşılır ve Akılda Kalıcı
Logonuz bir tırın dorsesinde branda üzerine baskılı olarak ve aynı zamanda kaşe yada kartvizitte kullanılırken görsel hatlarından ödün vermeden duruşunu sergilemelidir. İyi bir logo tasarımı ölçeklenebilir, her alanda uygulanabilir, çoğaltması ve baskı işlemleri kolay olabilir, dijital ortamlarda sorunsuz kullanılabilir, akılda kalıcı, farkındalık oluşturan bir tasarım ve işlevselliğe sahip olmalıdır. Sahip olduğunuz logonun siyah beyaz ortamlarda da bu tüm özellikleri taşıması gerekmektedir.

Markanızın Adı Logo Tasarımına Etki Edecektir
Kullanmakta olduğunuz markanızın ismi hem kurumsallaşma sürecinde hemde Logo tasarımında büyük rol oynamaktadır. Eğer Hıdırellezoğulları adlı bir markaya sahipseniz kurumsallaşma ve logo tasarım sürecinde sizi bekleyen zorluklarla karşı karşıya kalacaksınız. Markanızın ismi hizmet gösterdiğiniz sektörle alakalı, kısa, anlaşılır ve öz olmalıdır.

Stock Görsel Kullanmayın
Yeteneksiz grafiker ve tasarımcıların kullandığı işi ve projeyi günü birlik düşünerek hazırladığı çalışma tipidir. Eğer logonuzda stock görsel kullanırsanız sizin logonuzu dünyanın her hangi bir yerinde onlarca kişi / kurumda kullanıyor olabilir, bu durumda sizin kurumsallaşma adımlarınızda büyük sorun ve yer teşkil edecektir. Bu tarz logo tasarımlarını ayırt etmeniz için dikkat etmeniz gereken ilk nokta, sizden istenilen hizmet bedelidir. Çünkü logo tasarımı yapabilmek için zaman, yetenek ve emek gerekmektedir. İkinci olarak ise size sunulan logo tasarımınının stock yada clipart olduğunu düşünüyorsanız logoyu google görsel aramalarda aratarak bilgi edinebilirsiniz. Hazır tasarımlar kullanan grafikerler her hangi bir emek harcamadığı için size komik rakamlarla iş yapmayı teklif edebilirler. Fiyatın size cazip gelmesi durumunda sırf daha ucuz diye tercih etmeyin ve uzak durun. Logo size ait markanın yada kurumunuzun dış yüzü olacağından ötürü emek harcayan insanlara / ajanslara yada grafik tasarım ekiplerine emeklerinin karşılıklarını vermekten çekinmeyin. Uzun vadede yaptığınız yatırımın karşılığını alacağınızdan şüpheniz olmasın.

Modaya Ayak Uydurmayın
Eğer var olan logonuzu yeniden revize ederek günümüzde kullanılan grafik standartlarına yaklaştırmaya çalışıyorsanız yapmayın. Bu durum var olan müşterilerinizde kafa karışıklığına neden olacaktır. Markanız için var olan logonun değişmesine inandığınız anda realist davranarak köklü bir değişim yapın.

Doğru Renkleri Kullanın
Logonuzda renk seçimi yaparken ilk olarak renkleri ve temsil ettikleri anlamlar üzerinde bilgi sahibi olun. Çalışmış olduğunuz farklı coğrafyalar varsa bunlarıda ayrıca araştırın. Logo çalışmanızda dört farklı renkten daha fazla renk seçeneği eklemeyin, baskı ve uygulama aşamalarında size daha fazla maliyet çıkaracak ayrıca doğru renk geçişleri kullanılmadığında görsel kirliliğe neden olacaktır.

Logonuzu Tescil Ettirin
Logunuzun hazırlanma aşaması ve onay sürecinden geçtikten sonra vakit kaybetmeden Türk Patent Enstitüsü üzerinden faaliyet gösterdiğiniz alanlarda ve sınıflarda logonuzu tescil ettirin. Yasal olarak hak idda edebilir ve koruma altına alabilirsiniz.

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir