İçeriğe geç

Logo Tasarımını Başarılı Kılacak 2 Farklı Yöntem

Tüm işletme, kurum ve oluşumun kendilerini ifade edebilmeleri ve temsil edebilmeleri için bir logo tasarımına ihtiyaçları vardır. İyi bir logo tasarımı için izlenebilecek basit ve anlaşılabilir yöntemleri bir arada topladık.

Logo tasarımı bir şirket veya iş yerinin insanlar üzerinde bıraktığı etki ile doğrudan alakalıdır. Günümüz teknolojisi ile internetin kullanımı oldukça yaygın ve yoğun bir hale gelmiştir. Bu nedenle markanızın bulunması ve hedef kitle müşterilerinizle iletişime geçebilecek farklı mecralar doğmuştur. Son 10 yıldır artık şirketinizin hem web sitesi, hem sosyal medya hesaplarını kullanma zorunluluğu standart hale gelmiştir. Aslında bu duruma zorunlu değilsiniz ama bunları yapmamanız durumunda markanızın kurumsallaşma sürecine olumsuz negatif puanlar eklenmektedir. İnsanlar markanızla ve sizinle her alanda iletişime geçmek isteyebilirler ve ne kadar göz önünde olursanız markanızın tanınma süreci o derece  pozitif olarak değer kazanacaktır.

Logo Tasarım Yöntemleri
Logo Tasarım Yöntemleri

1- Okunması Kolay Bir Yazı Tipi Seçin

Şirketinizi temsil edecek logo tasarımının yanında yer alacak şirket ismi yazısı da logo tasarımı kadar önemli bir yere sahiptir. Bunun nedeni ise şirket ismi logo tasarımı ile birlikte kullanıldığından dolayı kullanıldığı süre boyunca birlikte yol alırlar ve birlikte sergilenirler. Bu nedenle yapmış olduğunuz yazı tipi seçimininde dikkat ve özen göstermelisiniz. Logo tasarımında yazı tipi seçimi için genel ve standartlaşmış bir kural şudur ki; Oda marka isminin ilk bakışta algılanabilir şekilde okunabilmesidir. Karmaşık ve göz yoran yazı tipi seçimlerinden kaçının, böyle durumlarda insanlar marka ismini okumakta güçlük çekebilirler.

Logo Tasarımı Yazı Seçimi
Logo Tasarımı Yazı Seçimi

Bu durum markanızın tanınmasına olumsuz olarak etki edebilmektedir. Yazı tipi seçimi logo tasarımından önce seçilmesi durumunda amblemin oluşmasına ve genel çizgilerinin net değerler kazanmasına ışık tutacaktır. Yazı tipi seçiminde farklı bakış açınızı ve değerlendirmenizi elden bırakmayın. Günümüzde Helvatica fontu yardım vakıflarının dağıttıkları kıyafetler yada kumanya paketleri haline döndü. Bu fontun kötü olduğu anlamına gelsin diye demiyoruz, farklı gözükebilmek için farklı seçimler yapmak zorundasınız manasını kazanmasını istiyoruz. Seçmiş olduğunuz yazı tipi üzerinde oynamalar yaparak daha güzel bir görüntü elde etmeyi deneyebilirsiniz. Harflerin aralıkları ile oynayın, harflerin görsel formları üzerinde değişikliklere gidin. Markanız için bir görsel kompozisyon oluşturun ama bu kompozisyon bir birinden kopuk olmasın, bir bütünlük içerisinde hareket etsin. Logo Tasarımında Font Seçimi adlı bu yazıyada göz atabilirsiniz.

2-Logo Tasarımı ve Renk

Bir logo tasarımında en önemli kriterlere sahip diğer bir durum ise yapılmış olan renk seçimidir. Kullanacağınız ve seçmiş olduğunuz renkler şirketiniz ve markanız hakkında çok şey anlatabilir ve bu güce sahiptir. Renk seçimi yaparken önce logo tasarımının görsel formunun genel olarak tamamlanmış olması gerekmektedir. İyi ve doğru karar verebilmek için seçmiş olduğunuz renkleri logo tasarımında bire bir görmek isteyeceksinizdir. Çok fazla karmaşık, zıt ve yeterli kontrast değerler oluşturmayan renk seçimlerinden kaçının. Renklerin insanlar üzerinde bıraktığı duygusal ve kültürel anlamları inceleyerek doğru ve isabetli seçimler yapmanızı kolaylaştırın.

Logo Tasarımı ve Renk
Logo Tasarımı ve Renk

Bu sayede daha sağlıklı bir tasarım oluşumu yapmış olursunuz. Logonun renklerinin yalın hale yani siyah ve beyaz kullanıldığında da aynı görselliği koruduğundan emin olun. Logo tasarımınız için uygulayacağınız renkleri özel bir günde giyeceğiniz kıyafetler gibi düşünün. Çünkü markanızı temsil eden logonuz müşterilerinizi hep özel bir gündeymiş gibi şık ve naif olarak karşılamalıdır. Seçmiş olduğunuz renklerin kurumsal kimlik tasarımınızı oluşturmada sizi yönlendireceğinizi de gözden kaçırmayın. Tüm bu renklerin üzerine inşa edilecek kurumsal kimlik çalışması markanızın müşterileriniz ile iletişim biçimini belirleyecektir. Ayrıca logo tasarımında renk seçimi adlı bu yazıyıda okuyabilirsiniz.

-Renklerin insanlar üzerinde bıraktığı anlamları araştırın.
-İyi seçim yapabilmek için renk paletlerinden faydalanın.
-Kullandığınız renklerin bölgesel ve kültürel olarak ifade ettiği anlamları araştırın.
-Kurumsal kimlik tasarımınızda bütünlük sağlayacağından emin olun.

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir