İçeriğe geç

Logo Tasarımı Nasıl Yapılır?

Logo Tasarımı Nasıl Yapılır? bu konuda izleyeceğiniz yöntemler nelerdir? İyi tasarlanmış bir Logo Tasarım ile potansiyel müşterilerin işletmenizi veya faaliyet gösterdiğiniz alanı fark etmelerini çok hızlı bir şekilde sağlayabilirsiniz.

Logonuz şirketinizin ve kurumunuzun faaliyet gösterdiği her alanda sizi temsil eder ve yansıtır. Bu duruma örnek olarak MC Donalds logosundaki sarı altın kemeri yada Mercedes Benz’in oval içerisindeki üçgen figürü düşünün. Bu iki logo tasarımı da şirketleri olabildiğince net temsil etmekteler. Yalnız günümüzde birçok şirket ve firma bu konudaki önemin farkında değil.

Logo Tasarım

İdeal tasarlanmış bir logo potansiyel müşterilerinizi ve çalıştığınız sektördeki iş ortaklarınızdan farklı duruş sergileyerek firmayı görsel algı anlamında bir adım öne çıkartabilme gücüne sahiptir. İyi tasarlanmış logolar şirketiniz ile müşterileriniz arasında duygusal bağ kurma gücünü de elinde tutmaktadır. Bu sayede oluşturacağınız marka kimliğinin temellerini daha sağlıklı ve yapıcı olarak atabilirsiniz. Ayrıca müşterilerinize ve pazarda profesyonel bir görümün sağlama imkanınız da olur.

Logo Türleri
Logo tasarımını yapmaya başlamadan önce yada yaptırmadan önce bilmemiz gereken bazı net kurallar ve yöntemler vardır. Bunlardan ilki yaptıracağınız tasarımın ne tür bir yapıda olması gerektiğine karar vermelisiniz ve hangi tür logo tasarımları vardır bu konuda bilgi sahibi olmalısınız. Temel anlamda iki farklı logo ve amblem türü vardır. Bunlardan ilki font ve yazı tabanlı logo tasarımları, bu tür çalışmalara örnek olarak; IBM, DELL, SONY, MICROSOFT, FACEBOOK logolarını örnek olarak gösterebiliriz. İkinci tasarım seçeneği olarak ise bir nakliyat firmasının marka isminin yanında kamyon figürü yada ikonun kullanılması ile hazırlanan tasarımlar vardır. Bu tasarımlar ise amblem bazlı logolardır, yani asıl logo olarak adlandırılan kısım marka isminin yanında yer alan kamyon ikonudur. Bu tür çalışmalar firmaların ve şirketlerin hizmet verdikleri sektörü müşterilerinin bilgi sahibi olması için kullanılırlar. Aynı zamanda direkt olarak görsel anlamda bilgi aktarımı sağlayabilme potansiyeli mevcuttur. Bu tür çalışmalara örnek olarak NIKE, INSTAGRAM, PUMA gibi markaların kullandıkları logo tasarımlarını örnek gösterebiliriz.

Logo Tasarımına Başlamak
İlk olarak yapılması gereken adım karar vermiş olduğunuz çalışmanın hangi türde yapılacağını netleştirmek. Bundan sonraki işlem sırası için eskiz çalışmalar geliyor, eskiz çalışmaları boş bir kağıda yada her hangi bir tasarım programı aracılığı ile boş bir sayfada karalama çalışmaları yaparak başlayabilirsiniz. Eskiz çalışmalarını yapmaktaki amaç oluşturacağımız logo tasarımının ilk formunu ortaya çıkartmaktır. Bu aşamada logo formunu oluşturana kadar bir çok deneme yapılabilir. Eskiz Logo Tasarım hazırlarken markanızı temsil edecek logonun bir hikaye yada bir fikir üzerine inşa edilmesi gerekmektedir. Bu sayede daha anlamlı ve markanızı temsil edecek bir tasarım elde edebilirsiniz. Bu kısımda zorlanıyorsanız aşağıda yer alan adımları inceleyerek logo tasarımına farklı bakış açıları katarak çalışmaya devam edebilirsiniz.

Sektörünüzdeki Rakip Firmaların Logolarını İnceleyin.
Böyle bir girişimde bulunmak logo tasarımı esnasında sizin elinizi güçlü tutmanıza yardımcı olacaktır. Rakip firmaların kullandığı logoları inceleyerek hazırlamak istediğiniz tasarımın net değerlerini oluşturabilir ve rakip firmalarla benzerliklerden kaçınabilirsiniz.

Logodaki Fikir ve Mesaj
Şirket logonuz da müşterileriniz ile nasıl iletişim kuracağınıza ve tasarımınızda yer alacak fikrin nasıl iletileceğine karar verin. Bu adımda markanızı öne çıkaran adımlardan faydalanabilirsiniz. Şirketin farklı bir kişiliği var mı? Ciddi mi? Hafif mi? Markanın rekabet ettiği alana göre onu farklı yapan noktalar nelerdir? Mevcut hedef kitlenizin doğası ve iletişim biçimi nedir? Bu tarz unsurlar tasarım esnasında size kılavuz ve yol gösterici etkenleri içerisinde barındırır.

Temiz Sade ve İşlevsel Bir Hale Getirin
Logonuzun büyük bir tabelada veya ufak bir kartvizitte de aynı görsel formu korumalıdır. İyi tasarlanmış bir logo ölçeklenebilir bir yapıda olmalıdır. Büyütüldüğünde yada aşırı derece küçük kullanımlarda görsel formunun bozulmaması gerekmektedir. Aynı zamanda logonun siyah beyaz kullanımlarda da bu şartları sağlaması gerekmektedir.

Marka İsmi Logo Tasarımını Etkiler
İşletme adınız kısa harflerden oluşuyor ise bu harfleri kullanarak güzel bir font seçimi ve düzenlenmesi yapılarak marka isminiz vurgulanabilir. Eğer marka ismi çok uzunsa üç veya dört kelimeden oluşuyorsa bu isim tasarımda karışıklığa neden olabilir ve insanların algılamasını güçleştirebilir.

Markanızı Temsil Etmek İçin İsmi Değil Logoyu Kullanın
En iyi logolar marka isimlerinden değil resim veya ikonlardan oluşturulmuş illustrasyonlardan meydana gelen tasarımlardır. Markanızı temsil etmek için yoğun olarak logonuzu faaliyet gösterdiğiniz tüm alan ve mecralarda etkili olarak kullanın. Bu şekilde kullanımlar markalaşma sürecine ve markanın bilinmesine pozitif olarak katkı sağlamaktadır.

Doğru Renk Seçimi Yapılmalı
Logo tasarımı  nasıl yapılır? Sorusunun ardında yatan önemli bir etkende logo tasarımında doğru renk seçiminin yapılmasında yatar. Doğru renk seçimi yaparak markanız ile hedef kitleniz aranızda duygusal bağ kurma ve rakiplerinizden farklılaşma imkanı sağlar.  Renk seçimi aynı zamanda alacağınız baskı ve matbaa masraflarını da direkt olarak etkilemektedir. Yapacağınız renk seçiminde logonuzun yayınlanacağı tüm alan ve mecraları göz önünde tutun. Size maliyet açısından çıkartabileceği zorlukları da göz önünde bulundurun.

Profesyonel Logo Tasarımcısı İle Çalışın
Dünya genelinde her işin kendine göre zorluğu ve uzmanlık istediği durumlar vardır. Logo tasarımı konusunda da durum aynı bu şekildedir. Eğer amblem tasarımı konusunda yeteneğiniz ve tasarım tecrübeniz yoksa. Markanız ve şirketiniz için ihtiyacınız olan marka kimliği tasarımını kendiniz yapmayın. Bu konuda deneyimli ve tecrübeli ajans yada grafik tasarımcılar ile çalışın. Çünkü bu tasarım süreci için bir çok yeterliliğin bir arada olması gerekmektedir. Logo fikirleri tek başına bir işe yaramamakla yanlış yapılan tasarımlarla kötü tasarımlar ortaya çıkabilir. Eğer markanız ve logonuz için bir fikriniz varsa bunu tasarımcılara brief yolu ile aktarın ve istediğiniz logo tasarımına bu sayede daha sağlıklı ulaşma imkanına sahip olun. Şirketiniz ve sizin için profesyonel logo tasarımı hazırlayan bu firmadan destek alabilirsiniz ve çalışmalarını inceleyebilirsiniz. http://freegrafiker.com/logo-tasarim Sitede bulunan yüzlerce çalışmayı inceleyerek deneyim ve tecrübeleri hakkında fikir sahibi olabilirsiniz. Firma yaklaşık olarak 10 yıldır tasarım alanında hizmet vermektedir. Sınırlı sayıda firmaya özgün tasarımlar hazırlamaya devam ediyorlar.

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir